Newsletter

Twój adres e-mail

Niepoprawny adres email
Zapisz się Wypisz się


Reklama:




Encyklopedia kulinarna - to słownik z hasłami o tematyce kulinarnej, który sami możecie tworzyć i edytować. Możecie wpisywać hasła, dodawać do nich zdjęcia, dopisywać dodatkowe informacje. Dzięki czemu powstanie wyjątkowa encyklopedia, oparta na wiedzy i doświadczeniu wszystkich portalowiczów.

Hasło: Pokrzywa zwyczajna

Ostatnia zmiana: KutakNaOtro
Złoty Szef Kuchni (4246)

Charakterystyka

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest rośliną, z którą zetknął się każdy z nas. Jest ona byliną rozpowszechnioną na całej kuli ziemskiej za wyjątkiem strefy arktycznej i tropikalnej. Wykazuje działanie przeciwreumatyczne, moczopędne, obniża poziom cukru we krwi i pobudza procesy przemiany materii. Szeroka gama substancji chemicznych mających wpływ na stan skóry sprawia, że pokrzywa jest obecna w wielu produktach rynkowych.

Skład chemiczny pokrzywy

Substancje chemiczne wchodzące w skład liścia pokrzywy:
- sole mineralne (związki wapnia, magnezu, żelaza, cynku, miedzi i inne) - wpływają na prawidłowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Substancje te regulują przemiany energetyczne w komórkach, wpływają na rozwój tkanki łącznej i wywierają pozytywny wpływ na ogólną kondycję skóry.
- witamina C (kwas askorbinowy) - jest niezbędna do prawidłowego procesu syntezy kolagenu. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami, które są przyczyną utleniania lipidów, zmian własności cementu międzykomórkowego i zaburzeń barierowych funkcji naskórka.
- witamina B2 (ryboflawina) - przeciwdziała trądzikowi, reguluje czynność gruczołów łojowych i przeciwdziała wypadaniu włosów.
- witamina B5 (kwas pantotenowy) - wpływa korzystnie na stan włosów i chroni skórę przed łuszczeniem.
- karotenoidy - substancje o działaniu przeciwrodnikowym, które dzięki zdolności do pochłaniania promieniowania UV pełnią rolę filtrów słonecznych. W organizmie ludzkim przekształcane są do witaminy A.
- flawonoidy - substancje działające przeciwutleniająco i przeciwzapalne, przyczyniające się do wzmocnienia ścianek naczyń krwionośnych i zmniejszenia ich przepuszczalności. Usprawniają system mikrokrążenia skórnego, a także zmniejszają ryzyko występowania obrzęków (aktywność tych substancji została szerzej opisana w rozdziale dotyczącym skrzypu)
- kwas linolowy i kwas alfalinolenowy - kwas linolowy jest substancją wchodzącą w skład ceramidu 1, substancji niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania skóry. Obydwa kwasy należą do grupy tzw. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), substancji będących prekursorami eikozanoidów, które z kolei regulują przebieg procesów zapalnych w skórze i odpowiadają za prawidłowe rogowacenie. Obecność tych związków w pokrzywie chroni więc skórę przed nadmiernym zrogowaceniem, zapewnia gładkość naskórka, a także zapobiega zmianom łuszczycowym.

Nasi Mistrzowie

Użytkownik

Ilość punktów

1 Portalkucharski 6855
2 KutakNaOtro 4246
3 Lukky 3700
4 Seed 3055
5 Browny 2650