Newsletter

Twój adres e-mail

Niepoprawny adres email
Zapisz się Wypisz się


Reklama:




Zapisz jako PDF

Powiększ zdjęcie Powiększ zdjęcie
Aktualna ocena: 0
Oceń:
Tekst i zdjęcie:
Portalkucharski Platynowy Szef Kuchni (6855)

Pasztety od kuchni, czyli „z czym to się je”?

Spośród różnych, zimnych lub ciepłych, przystawek mięsnych - jedną z najbardziej cenionych w naszym kraju jest pasztet. Przygotowuje się go z jednolitej masy przyrządzonej głównie z mięsa surowego, pieczonego lub gotowanego, zwłaszcza z drobiu, wieprzowiny lub dziczyzny, ale też z warzyw, ryb, grzybów lub sera. Można go kupić w formie konserwy w każdym sklepie spożywczym. Podaje się go jako przystawkę, danie obiadowe, dodatek do sosów i marynat, świetnie też pasuje do kanapek. Czy jednak pasztety drobiowe lub drobiowo-wieprzowe wnoszą coś wartościowego do naszej diety? Co można powiedzieć o pasztetach dostępnych w sklepach spożywczych? Jaka jest ich jakość?

Pasztet pod lupą
Najpopularniejszy rodzaj pasztetu to pasztet drobiowy, który ma ogromną wartość odżywczą. Dietetycy zalecają spożywanie drobiu pod różną postacią, gdyż jest on źródłem cennego i pełnowartościowego białka, witamin - szczególnie witamin z grupy B, a także składników mineralnych, takich jak cynk, potas i żelazo. Pasztet drobiowy to niskokaloryczna przekąska, gdyż drób ma niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, które są szkodliwe. Drób to ważny element diety osób aktywnych fizycznie oraz sportowców, a pasztety z drobiu stanowią smaczny produkt, który można jadać zarówno na śniadanie, do kanapek oraz jako zimną przystawkę. Równie popularny jest pasztet drobiowo-wieprzowy. Jest on wzbogacony o wieprzowinę (na przykład w postaci boczku) i można go podawać z warzywami oraz grzybami. Wiele osób chętnie przyrządza pasztety samodzielnie w domu, gdyż nie jest to skomplikowane i można podać go na różne sposoby.

Pasztety sklepowe i ich jakość
Pasztety
to popularny produkt spożywczy dostępny w sklepach w formie konserw. Trzeba jednak przyznać, że wielu z nas nie chce kupować takich produktów z obawy przed ogromną ilością konserwantów i „ulepszaczy”. Czy rzeczywiście każdy pasztet na rynku jest pełen „chemii”? Nie! Zanim jednak dokonamy zakupu, warto zapoznać się z etykietą na słoiczku czy puszce. Trzeba też uczciwie przyznać, że najtańsze konserwy nie będą należeć do zdrowych. Warto wybierać więc tylko te pasztety, które mają dobrą opinię, a ich skład nie wzbudza w nas niepokoju. Przykładem może być pasztet firmy Drosed. W sprzedaży możemy znaleźć pasztety z dodatkiem warzyw, grzybów, przypraw, które mają oryginalny smak i zapach. A dzięki długiej dacie przydatności do spożycia - mogą stanowić nasz asortyment na przykład podczas wyjazdu na wakacje, na których sami musimy zadbać o swoje wyżywienie. Podsumowując - można stwierdzić, iż pasztet to smaczny dodatek do potraw, który w łatwy sposób można przygotować samodzielnie lub też kupić jako gotowy produkt w postaci konserwy. Aby jednak był to zakup udany, warto skupić się nie tyle na atrakcyjnej cenie pasztetu, ile na jego atrakcyjnym, czyli zdrowym i naturalnym składzie.


Nasi Mistrzowie

Użytkownik

Ilość punktów

1 Portalkucharski 6855
2 KutakNaOtro 4246
3 Lukky 3700
4 Seed 3055
5 Browny 2650