Zmiękczanie warzyw

Większość warzyw spożywanych codziennie poddaje się działaniu wysokiej temperatury, aby otrzymać pożywienie gotowane, które jest łatwiej strawne i lepiej przez organizm człowieka wykorzystywane niż surowe.
Warzywa można zmiękczać w rozmaity sposób:
- gotować w wodzie, jak kalafiory, brukselkę, buraki, młody bób;
- dusić w ich własnym soku, jak marchewkę, kapustę, fasolę szparagową;
- smażyć surowe, jak ziemniaki frytki, placki ziemniaczane, kabaczki, lub smażyć po ugotowaniu i przerobieniu na kotlety;
- piec, co stosuje się rzadko, głównie do ziemniaków, buraków.
Każdy z tych sposobów zostanie pokrótce omówiony i oceniony. Z tego wyciągniemy wniosek, jak która metoda wpływa na wartość potrawy, a zwłaszcza na jej wartość witaminową. Przede wszystkim trzeba jednak wiedzieć, że nie powinno się gotować stale tych samych potraw, choćby były one najbardziej racjonalne. Każdy człowiek lubi zmianę w pożywieniu i trzeba się z tym liczyć. Jedzenie powinno być urozmaicone i powinno smakować. Wtedy wydzielają się różne potrzebne do trawienia soki, i spożyty pokarm zostaje należycie przerobiony i wykorzystany. Jedzenie, które nie smakuje lub budzi wstręt, przynosi mniej korzyści organizmowi. Dlatego należy sporządzać potrawy z różnych, coraz to innych produktów, różnymi sposobami.
Musimy nauczyć się tak gotować, aby jedzenie budziło apetyt i było spożywane z przyjemnością.
Urozmaicenie posiłków można łatwo uzyskać stosując coraz to inne potrawy z warzyw.