Rośliny wytwarzają pożywienie człowieka

Rośliny rosnące na polach- łąkach i w lasach dostarczają człowiekowi pokarmu i różnych cennych surowców. Możemy je uważać za wytwórnie naszego pokarmu, gdyż zarówno zboża, warzywa i owoce, jak zwierzęta gospodarskie, które przecież karmimy, roślinną paszą, są podstawą naszego pożywienia. Dla wyprodukowania ich uprawia się, pola i ogrody, ulepsza i reguluje nawodnienie łąk i pastwisk.
Dlaczego rośliny nazywamy wytwórnią pożywienia człowieka? Rośliny czerpią z gleby wodę z Rozpuszczony mi w niej związkami mineralnymi. Powietrze dostarcza im gazu będącego związkiem węgla z tlenem, czyli dwutlenku węgla. Jako produkty reakcji wody z dwutlenkiem węgla powstają w zielonych liściach roślin podstawowe składniki pokarmowe: cukier i mączka, czyli skrobia, i dlatego nazwaliśmy rośliny wytwórniami pożywienia człowieka. I nie tylko człowieka. Gdyby nie było roślin na ziemi, świat zwierzęcy nie mógłby istnieć. Zastanówmy się, dlaczego?

Roślina żywi się wodą i solami mineralnymi z gleby (uzupełnianymi nieraz, nawozami sztucznymi) oraz dwutlenkiem węgla z powietrza. Z nich buduje swoje tkanki. Tych. związków ani człowiek, ani zwierzęta nie mogą wykorzystać na pokarm dla siebie. Są to ciała nieorganiczne, to znaczy nie powstające w żywych organizmach. Człowiek i zwierzęta nie mogą ich wykorzystać, lecz żywią się ciałami organicznymi wytwarzanymi przez rośliny.
Wprawdzie w skład pokarmu będącego zespołem ciał organicznych, np. owoców, mleka, mięsa, wchodzi woda, która jest ciałem nieorganicznym, chociaż do większości potraw dodajemy nieorganiczny składnik — sól, ale ani woda,.ani sól nie mogą stanowić naszego pokarmu, są jedynie niezbędnym jego dodatkiem.