Newsletter

Twój adres e-mail

Niepoprawny adres email
Zapisz się Wypisz się


Reklama:




Porady

Onny

Kuchcik (128)

Przepisy na lukier plastyczny

Przedstawie wam dwa fajne sposoby na lukier plastyczny.

1.Lukier plastyczny z pianek
Krok 1.
Pianki marshmallow trzeba rozpuścić. Są dwa sposoby.
* w kąpieli wodnej (polecam, chociaż dłuższy). Do garnka nalewam gorącej wody, wstawiam rondelek z piankami (tak by woda się do niego nie nalała) + kilka łyżek ciepłej wody jak w przepisie i mieszam co jakiś czas aż się rozpuszczą.

* Po prostu w rondelku na małym ogniu (uwaga! musi być ganek z podwójnym dnem i trzeba pilnować by się nie przypaliły). Pianki wrzucam do garnka + woda jak w przepisie i na niewielkim ogniu podgrzewam. Mieszam by nie przypaliły się. Jeśli gdzieś się lekko przypalą to nie wmieszajcie tego w resztę masy tylko niech sobie na dnie będzie :)
Krok 2.
Tak wyglądają rozpuszczone pianki :) W przepisie podałam ilość łyżek wody, możecie dać odrobinę więcej jeśli masa jest bardzo gęsta.
Krok 3.
Do miski wsypuję troszkę cukru pudru, mieszam. A potem przekładam na balt i zagniatam dodając cukier puder stopniowo (!).
Krok 4.
Cukier puder trzeba dodawać stopniowo by masa nie była zbyt twarda. Powinna być leciutko lepka, ale nie klejąca.
Masę można barwić barwnikami spożywczymi.
W danej chwili nieużywana masę polecam trzymać w folii przezroczystej by nie obeschła.
Masę wystarczy rozwałkować i dekorować tort wedle uznania :)

UWAGA!!!
Jeżeli robicie lukier z pianek to uwagi są takie:
1. Gotową masę najlepiej wałkować na naoliwionym blacie. Można też na blacie posypanym mąką ziemniaczaną, ale ten posmarowany oliwą jest chyba jeszcze lepszym sposobem.

2. Pianki mogą być dowolne, najlepiej białe.

3. Cukier należy dodawać stopniowo!

4. Do barwienia nie polecam barwników do jajek, bo są słone (sprawdził to jeden z czytelników – bardzo dziękuję ;)) za to można używać barwników spożywczych z płynie, pudrze czy paście, a także tych naturalnych jak soki.

5. Masy nie należy wałkować zbyt cienko, lepiej troszkę grubiej, jakieś 2-3 mm.

6. Masę najlepiej kłaść na tort posmarowany cały kremem – zespoli się z resztą tortu, a położona na tort suchy będzie potem odpadać na talerzu i to nieładnie wygląda.

7. Do przyklejania mniejszych ozdób polecam rozpuszczoną piankę :) świetny klej!

8. Masa jest oczywiście jadalna, jest słodka, ale moim zdaniem mniej niż lukier plastyczny.

2.Lukier plastyczny tradycyjny
Krok 1.
Do szklanki nalewam ok 50 ml gorącej wody.
Krok 2.
Do gorącej wody dodaję żelatynę i dokładnie mieszam aż się rozpuści. Następnie dodaję glukozę i też mieszam.
Krok 3.
Na stolnicę wysypuję trochę cukru pudru (tak ze 3 szklanki) i wlewam powoli żelatynę. Mieszam, a jak już złapie troszkę cukru pudru to zaczynam zagniatać. Gniotę dosypując puder.
Krok 4.
Masa bez problemu wchłonie cały przygotowany cukier puder (a przynajmniej powinna, dlatego cukier należy dodawać partiami). Gotową masę możecie barwić barwnikami spożywczymi.
Masę wałkuje się najlepiej na blacie posmarowanym lekko olejem. Drugi sposób to wałkowanie na blacie omączonym np. mąką ziemniaczaną, ale moim zdaniem lepszy jest sposób z olejem.
Niewykorzystaną masę możecie trzymać w szczelnie zamkniętym woreczku foliowym w lodówce i wykorzystać przy kolejnej okazji (po prostu trzeba ją ogrzać w dłoniach przed ponownym użyciem (dopisek: to jak z plasteliną/modeliną, trzeba lukier ugrzać i wyrobić na nowo, by był plastyczny)).

UWAGA!!!
Jeżeli robicie drugi przepis czyli mase tradycyjną to zwracam uwage na:
1. Bez glukozy nie wyjdzie. Glukoza jest potrzebna, inaczej masa się kruszy i wcale nie jest plastyczna – przynajmniej mi tak wyszło :) Glukozę można kupić w każdym sklepie, zazwyczaj jest w opakowaniu jak galaretka i stoi niedaleko cukru.

2. Masa szybko wysycha, nieużywany kawałek najlepiej zawinąć w przezroczystą folię lub wilgotną szmatkę.

3. Cukier puder dodajemy stopniowo!!! nigdy cały naraz, stopniowo. Może się okazać, że wystarczy go mniej troszkę lub więcej

4. Lukier plastyczny najlepiej wałkować na blacie posmarowanym np. olejem, nie zostawia smug i nie przyczepia się. Można też smarować na blacie posypanym mąką ziemniaczaną lub cukrem pudrem, ale szczególnie przy kolorowych lukrach to odradzam, bo potem trzeba strzepywać ewentualne plamki i w ogóle ;)

5. Ja lukier po wałkowaniu ostrożnie przenoszę, najlepiej wsunąć całe ręce nie tylko dłonie i na nich przenieść lukier na tort.

6. Lukier plastyczny najlepiej położyć na tort posmarowany kremem, można i bezpośrednio na biszkopt, ale nie zespoli się z resztą i brzydko będzie podczas krojenia, dlatego cały tort trzeba posmarować kremem równo i na to dopiero lukier.

7. Do lukru możecie dodać odrobinę masła lub margaryny, wtedy lukier jest odrobinę bardziej plastyczny, polecam to szczególnie jeśli lukier Wam lekko podeschnie.

8. Jeśli lukier się zaczął kruszyć (a na pewno daliście glukozę) to wtedy najlepiej dodać troszkę masła lub troszkę oleju i wilgotnymi dłońmi zagnieść lukier. Czasem wystarczy samymi wilgotnymi łapkami, ale dodatek tłuszczu sprawi, że dłużej będzie plastyczny ten lukier.

9. Tę masę plastyczną można trzymać w szafce, przed kolejnym razem trzeba ją mocno rozgrzać w dłoniach i jest to dość trudne ;-) Dlatego do lodówki polecam chować tylko gotowe ozdoby a lukier robić przed wykorzystaniem. Jeśli chcecie dłużej przechowywać to lepszy będzie masa z pianek.

10. Tak masa jest jadalna :) jest słodka, bo to w 90% cukier puder, jak komuś nie posmakuje to może odłożyć na talerzyku, daje jednak świetne efekty wizualne :)

11. Najlepiej używać kremu na bazie masła lub masła z budyniem (uwaga! z komentarzy wynika, że przy cieńszym rozwałkowaniu lukru budyń potrafi lekko rozpuścić masę, więc lepiej zrobić krem na bazie masła).

12. Bita śmietana rozpuszcza lukier, staje się on miękki, nie płynie, ale już po dobie mógłby wyglądać nieciekawie. Najlepsze są kremy na bazie masła..

Polecam też filmik z przygotowanie tortu ślubnego, tam starałam się ładnie wszystko pokazać :)

13.Do babeczek, cupcake, muffin najlepszy jest inny lukier, również rewelacyjny, wiem, że na 100% Wam się spodoba, to lukier maślany.

14. Wiele osób uważa, że prostsza jest masa z pianek, moim zdaniem na pewno mniej obsycha podczas wyrabiania.

15. Lukier można barwić zarówno przed zrobienie dodając barwnik do żelatyny, jak i do gotowego lukru (wystarczy kropelka wody w przypadku tych w proszku), poczytajcie o barwnikach.

16. Ozdoby, figurki, wzorki najłatwiej przykleić na lukier z białek lub jedną roztopioną piankę jojo, która jest świetnym klejem.


Potem możecie stwożyć takie cuda jak są na zdjęciach i wiele innych.

Nasi Mistrzowie

Użytkownik

Ilość punktów

1 Portalkucharski 6855
2 KutakNaOtro 4246
3 Lukky 3700
4 Seed 3055
5 Browny 2650