Newsletter

Twój adres e-mail

Niepoprawny adres email
Zapisz się Wypisz się


Reklama:




Zapisz jako PDF

Powiększ zdjęcie Powiększ zdjęcie
Aktualna ocena: 0
Oceń:
Tekst i zdjęcie:
Portalkucharski Platynowy Szef Kuchni (6855)

Dziczyzna - mięso, o którym wciąż wiemy za mało

Dziczyzna to wciąż mało doceniany gatunek mięsa. Dzieje się tak, gdyż nie znamy jego zalet i brakuje nam pomysłów na jego przygotowanie.

Dziczyzna pełna zdrowia
Pod pojęciem „dziczyzna” rozumiemy mięso z dzika, sarny, zająca, perliczki, przepiórki, bażanta oraz jelenia. To również dość rzadko goszczący w polskiej kuchni gatunek mięsa. Dzieje się tak przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy na temat jego wartości oraz sposobów przyrządzania. Czym wyróżnia się ten rodzaj mięsa? Przede wszystkim jest to mięso dość chude. Poza tym posiada bardzo przyjazny dla naszego zdrowia skład. Ma to między innymi związek z faktem, iż pozyskiwane mięso pochodzi od zwierząt wolno żyjących, czyli żywiących się w dużo bezpieczniejszy dla człowieka sposób, niż jest to w przypadku zwierząt typowo hodowlanych. Znajduje się w nim sporo pełnowartościowego białka. Jest też źródłem cennych witamin oraz minerałów. Na dziczyznę warto też zwrócić uwagę ze względu na wysoką zawartość żelaza – o wiele łatwiej przyswajalnego niż to, które znajduje się w czerwonym mięsie.

Jak wybrać najlepszą dziczyznę?
Gdy chcemy kupić naprawdę świeżą dziczyznę, najlepiej udać się do dobrego firmowego sklepu – jak na przykład MAKRO - w którym bez problemu dostępna jest mrożona dziczyzna. Firmowe sklepy mają tę przewagę nad konkurencją, iż oferują najbardziej pożądane przez klientów formy mięsa: są to zarówno tuszki, jak i szynka, schab oraz udziec. Warto przy tym podkreślić, że oferowana przez firmowe markety dziczyzna jest wolna od rozmaitych dodatków, co oznacza, że zachowuje w pełni swoje naturalne walory smakowe. Jakie gatunki dziczyzny należy wybierać w pierwszej kolejności? Dietetycy polecają nam przede wszystkim sarninę oraz mięso z dzika, gdyż zawierają najwięcej witamin z grupy B oraz minerałów, takich jak magnez, fosfor, wapń. Warto przy tym nadmienić, że sarnina jest bardzo chuda i odznacza się wyjątkowo bogatym bukietem smaków. Mięso z dzika jest natomiast bardzo soczyste i jędrne. W odróżnieniu od wieprzowiny, posiada znacznie mniej tłuszczu.

Z czym dziczyzna smakuje najlepiej?
Po dziczyznę warto sięgać również, dlatego, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, co do jej spożywania. Jedynie ostrożne powinny być tu kobiety w ciąży. Ten typ mięsa – wbrew powszechnym opiniom – jest też dość łatwy w przygotowaniu. Bez trudu dobierzemy do niego także koncentraty spożywcze, które wzbogacą jego smak i aromat lub podkreślą barwę. Dziczyznę najłatwiej przyrządzić smażąc lub przygotowując z niej smaczną pieczeń na ruszcie, bądź wolnym ogniu. Jaki koncentrat spożywczy będzie najlepszym towarzystwem dla naszego mięsa? Wybór tego typu dodatków do mięs jest ogromny. Najlepiej szukać ich w grupie koncentratów obiadowych, takich jak sosy (np. pieczeniowy lub grzybowy).

Podsumowując: dziczyzna to mięso o licznych walorach zarówno zdrowotnych, jak i typowo kulinarnych (a raczej smakowych). Niestety, wciąż zbyt rzadko gości na naszych stołach, przez co nie możemy poznać lepiej jego zalet, ani się do nich przekonać. Warto zmienić te przyzwyczajenia i serwując raz na jakiś czas na obiad zamiast tradycyjnego schabowego – kotlet z dzika.


Nasi Mistrzowie

Użytkownik

Ilość punktów

1 Portalkucharski 6855
2 KutakNaOtro 4246
3 Lukky 3700
4 Seed 3055
5 Browny 2650