Sprawianie zająca

Dużą deskę do mięsa wyłożyć kilku warstwami grubego papieru, przygotować szeroką miskę i wiaderko.
Bardzo ostrym, małym nożem nadciąć skórę dokoła stawu skokowego, następnie do nasady ogona.
Odciąć przednie nogi aż do stawu skokowego.
Skoki nadciąć wzdłuż, koło pęciny, założyć sznurek i zawiesić zająca na silnym haku. Hak ma być umieszczony na ścianie, na wysokości powyżej normalnego wzrostu człowieka. Nadciąć skórę wzdłuż uda od wewnątrz aż do nasady ogona, ściągnąć skórę z początku dopomagając sobie ostrym nożykiem (nadcinać błony łączące skórę z tułowiem).
Gdy skóra jest już ściągnięta z obydwu ud, odciąć ogon, uchwycić sikorę krótko w obie ręce i silnie ściągać dokoła ku dołowi, zbierając w ręce skórę tv miarę jej uwalniania. Odciąć przednie nogi przy kostce pozostawiając stopy przy skórze; głowę odciąć u nasady i skórę wraz z głową usunąć.
Odskórowanego zająca zdjąć z haka, odrąbać tylne skoki w stawie skokowym, tuszkę ułożyć na stolnicy na kilku warstwach papieru.
Przeciąć jamę brzuszną aż do mostka, wygarnąć wnętrzności, odciąć kiszki przy otworze odbytowym. Z wnętrzności wybrać płuca, serce, wątrobę, nerki, odłożyć do miski; od wątroby ostrożnie odciąć woreczek żółciowy. Otwór odbytowy wyciąć głęboko wraz z przylegającymi błonami.
Odrzucić wnętrzności wraz z pierwszą warstwą papieru do wiadra. Podroby płukać pod strumieniem bieżącej wody tak długo, aż spłynie krew; odstawić w misce.
Tuszkę zajęczą wypłukać pod strumieniem bieżącej wody, wymyć starannie przełyk i jamę brzuszną. Gdy spływająca woda jest już tylko lekko zabarwiona, zająca odcisnąć z wody, ułożyć na stolnicy na świeżej warstwie czystego papieru.
Ostrym nożem odciąć od combra wiotkie mięśnie jamy brzusznej, odrąbać comber wraz z udami od części przedniej i włożyć go do zaprawy z octu lub zaprawy z warzyw.
Przednią część zająca wraz z podróbkami użyć na pasztet.