Apteka strachu

Co czwarty lek dopuszczony do sprzedaży we Francji uznano za nieskuteczny lub szkodliwy (fragmenty artykułu z "Wprost" z 28.11.99)

"Na polecenie rządu francuskiego Agencja Bezpieczeństwa Sanitarnego powołała komisje ekspertów. Utworzyli ja głownie profesorowie medycyny i lekarze największych francuskich szpitali. Sprawdzono 1100 medykamentów najczęściej przepisywanych na recepty. Zbadano następujące grupy lekarstw: psychiczne, serca, układu krążenia i zaburzenia przemiany materii, antybiotyki. Po badaniach stwierdzono, ze co czwarty lek jest nieskuteczny lub szkodliwy (po niektórych odnotowano nawet zgony).
Przy niektórych lekach zalecanych przy nadciśnieniu obawiano się, ze mogą powodować nowotwory lub choroby serca. We Francji trwają jeszcze procesy sadowe wytaczane przez chorych na hemofilie, których zakażono HIV."

Inne dane - "zyski komercyjne skłoniły tez Centralna Aptekę Szpitali Paryskich do rozdysponowania 20 tys. ampułek hormonu wzrostu pobieranego z mózgów zmarłych, choć wiadomo było, ze mogą być skażone pionami wywołującymi śmiertelna chorobę Creutzfeldta-Jakoba. Zmarło 50 dzieci."

Następne - "Amerykańska Agencja ds. Kontroli Żywności i Leków (FDA) zdecydowała się wycofać ze sprzedaży cudowne środki odchudzające zawierające fenfluramine i phentermine. Tymczasem 6 mln. ludzi od dłuższego czasu zażywało te pigułki. Okazało się, ze mogą uszkadzać (u jednej trzeciej pacjentów) zastawki serca."


Wycofano także redux ( preparat na schudniecie), który uszkadzał mózgi szczurów. Podobnych przykładów jest wiele, dlatego zachęcamy do przeczytania całego artykułu.
Stwierdzono, ze dzieje się to dlatego, ze naukowcy badający konkretny medykament maja również udziały w firmie produkującej ów lek, co wpływa na utajnianie niekorzystnych wyników.

Czarna lista:
- niektóre leki wycofane ze sprzedaży z powodu szkodliwości (z "Wprost" z dnia 28 listop. 99)
Sorivudine

Stosowany w leczeniu zakażenia Herpes zoster ; wycofany z rynku japońskiego w 1993 r. , gdyż powodował śmierć osób zażywających go łącznię z 5-fluorouracylem.
Monoplax (flosequinan)

Zażywany w niewydolności krążenia; w 1993 r. wycofano z rynku zarówno dawkę 100 mg (wzrost śmiertelności), jak 75 mg (zwiększenie liczby hospitalizowanych)
Roxiam(remoxipride)

Leczenie schizofrenii; w 1994 r. wycofany ze sprzedaży w USA, gdyż powodował anemie aplastyczna
serdolect (sertindole) Stosowany w schizofrenii; wycofany w 1998 r. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, gdyż wywoływał nagle zgony wskutek arytmii.
Hismanal (astemizole)

Walka z alergia; wycofany w 1999 r. przez producenta na całym Świecie, gdyż powodował liczne działania niepożądane (głownie w układzie krążenia) oraz wchodził w interakcje z wieloma powszechnie stosowanymi lekami, np. przeciwdepresyjnymi
Trovan (trovafloxacin)oraz trovan 4 ( alatrofloxacin)

Antybiotyki z grupy chinolonow; "zawieszone" w 1999 r. w Europie aż do czasu wykonania dodatkowych badań określających, czy są bezpieczne; w USA ograniczono ich aplikowanie do kilku wskazań w stanach zagrażających życiu; o podjecie tej decyzji zadecydowało doniesienie , ze uszkadzają wątrobę
Raxar (grepafloxacin)

Antybiotyk z grupy fluorochinolonow; wycofany w 1999 r. , gdyż powodował ciężkie zaburzenia rytmu serca
Utrata witamin przez stosowanie niektórych lekarstw i substancji (z "Wirtualna kuchnia")

Aspiryna

Zabiera szczególnie witaminę A, B, C, kwas foliowy, wapń,potas
Leki moczopędne
Wypłukują :magnez, cynk, potas, witaminy z grupy B
Leki nasenne
Obniżają poz. wapnia, zaburzają wchłanianie witamin: A, D, C, kwasu foliowego
Antybiotyki
Niszczą żelazo, wapń, magnez, witaminy: B6, B3 i K
Środki przeczyszczające i w nadkwasocie
Utraty witaminy A, D, K, E oraz potas, wapń, i fosfor
Tabletki antykoncepcyjne
Zmniejszają ilość witamin: B6. B12, kwasu foliowego i witaminy C w organizmie
Alkohol, kofeina, papierosy
Niszczą witaminy: B, A, cynk, wapń, żelazo, magnez, potas,


Autor: źródło : "Wprost", Nr 887